Jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach antywłamaniowych?
Czas na wymianę wkładki w drzwiach? Jak to zrobić szybko?
Kiedy nadchodzi czas do wymiany zamka w drzwiach wejściowych, często to zadanie zlecane jest doskonałym technikom z Pogotowia zamkowego w Krakowie. Pewien odsetek właścicieli domów szykuje się do realizacji tej czynności na własną rękę, jednak po prawdzie wymaga to pewnego zakresu wiedzy technicznej, jak i przygotowania odpowiednich narzędzi. Nieodzowne będą także informacje o tym, jak działają zamki do drzwi. Nie każda osoba będzie potrafiła sobie sprawnie poradzić z takim zadaniem. Co innego jednak, gdy mowa o wymianie wkładki w drzwiach – jest to znacznie prostsze i szybsze do zrobienia, nawet jeśli ktoś nie posiada bardzo zaawansowanych umiejętności. Przede wszystkim zadanie to nie wymaga aż tylu kolejnych kroków jak przy wymianie zamka, a po drugie cały proces zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Trzeba jednak najpierw poznać schemat działania, czyli kolejne etapy wymiany wkładki w drzwiach antywłamaniowych.
Ślusarze z Krakowa tłumaczą, czym różni się wymiana wkładki i zamka
Jak już zostało wspomniane, wymiana wkładki w drzwiach jest mniej skomplikowanym zadaniem niż zmiana całego zamka. Polega to bowiem tylko na zdemontowaniu i zamontowaniu nowej wkładki, podczas gdy cały mechanizm zamkowy pozostaje na miejscu, w nienaruszonym stanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jest to zadanie błahe, ponieważ nawet na tym polu można popełnić kardynalne błędy, które będą skutkowały wadliwym działaniem zamka i umniejszonym poczuciem bezpieczeństwa domowników. Przede wszystkim nowa wkładka do drzwi powinna idealnie pasować do otworu pozostawionego przez poprzednią. Oznacza to, że trzeba zadbać o pełną zgodność wymiarów zakupionego produktu, dlatego tak ważny jest etap mierzenia jej długości. Sprawdź, jak wygląda wymiana wkładki zamka w drzwiach antywłamaniowych krok po kroku.
Wymiana wkładki zamka – instrukcja krok po kroku
Pierwszym krokiem w wymianie wkładki w drzwiach antywłamaniowych jest pozbycie się poprzedniej. Jej demontaż nie powinien sprawiać trudności nawet osobom bez większego doświadczenia w różnych pracach manualnych. Trzeba jedynie przygotować sobie śrubokręt krzyżakowy, który będzie pasował do śruby mocującej część, którą chcemy wyjąć z zamka. Śruba ta znajduje się na wysokości wkładki, od wewnętrznej strony drzwi – należy ją wykręcić oraz wypchnąć. Istotnym jest fakt, że podczas tego działania dobrze jest przekręcać klucz w mechanizmie, manipulując nim raz w jedną, a raz w drugą stronę. Dzięki temu ryzyko, że wewnętrzne części mogłyby zawadzać, zostaje znacząco zminimalizowane. W następnym kroku wyciągamy starą wkładkę z zamka i tutaj przychodzi bardzo ważny moment, a mianowicie konieczność jej dokładnego odmierzenia. Jak było wcześniej wspomniane, trzeba zadbać o to, aby nowa wkładka była dokładnie taka sama jak poprzednia pod kątem wielkości. Do pomiaru wystarczy linijka, którą mierzymy długość od środka wkładki do każdej zewnętrznej strony. Możliwe wyniki to np. 35 mm i 45 mm lub 30 mm i 30 mm – udając się do sklepu po zakup nowej, trzeba mieć wówczas na względzie, by wybrać produkt o właściwym oznaczeniu, np. odpowiednio 35/45, 30/30 itd. Gdy już odpowiedni mechanizm zostanie zakupiony, należy zamontować wkładkę zamka w drzwiach antywłamaniowych, postępując dokładnie tak samo jak przy demontażu, tylko zachowując odwrotną kolejność. W razie wątpliwości lub problemów z dobraniem nowej wkładki do drzwi zawsze można skonsultować się z doświadczonymi ślusarzami, którzy świadczą usługi ślusarskiego w Krakowie 7 dni w tygodniu. Kontakt do Pogotowia ślusarskiego: 600-072-722
Pogotowie Zamkowe Kraków – pełny serwis przez 7 dni w tyg.:
- awaryjne otwieranie mieszkań i samochodów
- awaryjne otwieranie skrzynek pocztowych i kłódek
- naprawa, montaż i wymiana zamków drzwiowych
- serwis drzwi i zamków
- zabezpieczenia drzwiowe i okienne
- świadczymy usługi ślusarskie dla firm i indywidualnych klientów
Działamy szybko i profesjonalnie – serwis 7 dni w tyg. Kraków TEL.: 600-072-722